Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Wydawanie decyzji przyznającej własność użytkowanej działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na skarb państwa.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, art. 118  (Dz. U. z 2019 r. poz. 299).

 

 Miejsce załatwiania sprawy:

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu - Wydział Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomości – Przasnysz, ul. Św. St. Kostki 5, parter, pokój 36,  tel. 29 752 2270 w. 219

         

Godziny przyjęć interesantów:

Poniedziałek ,Środa, Czwartek , Piątek - 7.30 - 15.30

Wtorek-7.00 – 16.00

 Sposób załatwienia sprawy:

1.            Osobie, której przysługuje prawo użytkowania działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu, w myśl przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1991 roku na jej wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność tej działki.

2.            Osobie, której przysługuje prawo do bezpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu, w myśl przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1991 roku, na jej wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność działki obejmującej budynki, w których znajdują się ten lokal i te pomieszczenia, o powierzchni niezbędnej do korzystania z tych budynków.

3.            Z wnioskiem o przyznanie prawa własności działki określonej w pkt 1 lub 2 może wystąpić  również zstępny osoby uprawnionej, o której mowa w tych przepisach, który po śmierci tej osoby faktycznie włada, w zakresie odpowiadającym jej uprawnieniom, daną nieruchomością; jeżeli jednak uprawnionymi są oboje małżonkowie, wniosek taki może być zgłoszony dopiero po śmierci obojga małżonków.

Wniosek o przyznanie własność użytkowanej działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na Skarb Państwa  kieruje się do Starosty Przasnyskiego, który wydaje decyzję w tej sprawie.

    

Tryb odwoławczy

Za pośrednictwem Starosty Przasnyskiego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce.

    

Wymagane dokumenty:

  • wniosek o przyznanie własności użytkowanej działki określający jej położenie, oznaczenie w ewidencji gruntów (numer działki) oraz obszar.
  • decyzja o przekazaniu gospodarstwa na Skarb Państwa za świadczenia emerytalne.
  • w przypadku ubiegania się zstępnego osoby uprawnionej, wymagane są akty zgonu osób uprawnionych oraz oświadczenie, że po śmierci osób uprawnionych faktycznie włada tą działką.

 

Opłaty:

Bez opłat

Czas załatwienia:

Do 30 dni.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Wiśnioch 08-08-2019 15:11:19
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Aneta Wyszkowska 08-08-2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Obidzińska-Wójcik 20-08-2020 10:01:38