Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Informacje ogólne

Informujemy, że na terenie powiatu przasnyskiego w 2019r., zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej ( Dz. U. z 2017 poz. 2030 z późń. zm), będą funkcjonowały 2 punkty udzielania nieodpłatnych porad prawnych, w tym 1 w którym świadczone będzie również nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Lokalizacje punktów:

1. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Punkt zlokalizowany w budynku  Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu,

ul. B. Joselewicza 6, 06-300 Przasnysz (parter).

Tel: 29 30 70 500

Punkt prowadzony przez  Fundację Honeste Vivere  ul. Amałowicza - Tatara 7, 04-474 Warszawa, wybraną w otwartym konkursie ofert i obsługiwany przez adwokatów.

Harmonogram udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w budynku  Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu

2. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej

Punkt zlokalizowany w budynku  Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach,

ul. Szkolna 4, 06-330 Chorzele (parter).

Tel: 29 751 50 24

Punkt prowadzony przez:

- radcę prawnego wskazanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Olsztynie

- adwokata wskazanego przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie.

link do harmonogramu poniżej:

    Harmonogram udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w budynku  Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach

Godziny przyjęć interesantów:
Każdy dzień roboczy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po telefonicznym umówieniu terminu wizyty pod numerem telefonicznym:
(029) 7522270 wew. 213 lub (029) 7522514 wew. 213 w każdy dzień roboczy od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00.

Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  • poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
  • nieodpłatną mediację,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

  • działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego,
  • nZdjęcie przedstawiające  kto może uzyskać bezpłatną pomoc prawnąieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.

 

Kto może skorzystać z pomocy?

Z nieodpłatnej pomocy będzie mógł skorzystać każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatne.  Do oświadczenia nie trzeba dołączać żadnych zaświadczeń urzędowych, ani innych dokumentów. Jeżeli ktoś oświadcza, że nie stać go na pokrycie kosztów pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego, taką pomoc otrzyma.

Oświadczenie do pobrania - plik pdf do pobrania

Osobom, które ze względu na niepełnosprawność ruchową,  nie są w stanie przybyć do punktu lub osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie,  z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

W/w osoby  składają staroście oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej wraz ze wskazaniem okoliczności to uzasadniających oraz przedstawiają w formie papierowej dostępne im środki  porozumiewania się na odległość ze wskazaniem danych kontaktowych na adres:

 

Starostwo Powiatowe w Przasnyszu

ul. Św. St. Kostki 5

06-300 Przasnysz

z dopiskiem (nieodpłatna pomoc prawna)

lub w formie elektronicznej na adres: starostwo@powiat-przasnysz.pl

Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, po otrzymaniu od starosty drogą elektroniczną oświadczenia i danych kontaktowych osoby uprawnionej, porozumiewa się z nią w umówionym terminie.

 

Więcej informacji:
www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Klauzula informacyjna.pdf (PDF, 48KB) 2019-06-24 09:56:30 54 razy
2 Harmonogram udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu.pdf (PDF, 14KB) 2019-06-17 09:40:43 61 razy
3 Harmonogram udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w budynku Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach.pdf (PDF, 20KB) 2019-06-17 09:40:43 54 razy
4 Oświadczenie.PDF (PDF, 18KB) 2019-04-17 13:22:42 54 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Wiśnioch 17-04-2019 13:22:42
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Aneta Rutkowska 04-01-2019
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Wiśnioch 24-06-2019 09:56:30